"Bolaget ska i samverkan med näringslivet i Kalmar län och omgivande regioner utveckla, driva och förvalta Kalmar flygplats. Bolaget får även bedriva annan därmed förenlig verksamhet. Syftet med bolagets verksamhet är att med iakttagande av kommunal likställighets- och självkostnadsprincip tillvarata och utveckla tillgängliga och framtida kommunikationer mellan regionen och andra delar av Sverige samt övriga världen. Kommunikationerna är avgörande för att vidmakthålla och utveckla ett blandat och livskraftigt näringsliv samt ge den enskilde möjlighet att bevara och utveckla kontakter med människor, kulturer och samhällen."
Kalmar Öland Airport AB är aktivt. Det grundades 2006 och är verksamt inom branschen Stödtjänster till lufttransport . Företaget har sin postadress Kalmar och har enligt Bolagsverket 37 anställda . Kalmar Öland Airport AB har företagsformen Aktiebolag och är registrerat för F-skatt .
Företaget hade enligt senast inlämnade årsredovisning en omsättning på 41 155 000 kr och ett negativt resultat på - 20 150 000 kr.
Få all denna företagsinformation i Syna API
Syna API är ett blixtsnabbt API där du kan hämta registrerade företagsuppgifter, betalningsanmärkningar, skatteuppgifter och mycket mer på alla Sveriges företag och personer.
Kreditrapporten använder Syna API. Bli kund idag och kom igång direkt!
Kreditrapporten.se redovisar alla svenska aktiebolags betalningsanmärkningar. Det kan vara allt från en ansökan om betalningsföreläggande till en konkurs. Ett företag listas på kreditrapporten.se för att de fått minst en anmärkning de senaste 3 åren.
När du genomfört ett köp genom att betala i kassan är din kreditupplysning tillgänglig för nedladdning direkt. Det finns flera sätt att nå rap... Läs mer
En betalningsanmärkning innebär att skulden inte var betald vid tidpunkten då den registrerades. Skulden kan därefter blivit betald. Det... Läs mer
Med kreditupplysning menas uppgifter, omdömen eller råd som lämnas till ledning för bedömning av någon annans kreditvärdighet eller vederhäfti... Läs mer
Nej, Kreditrapporten skickar aldrig någon kopia eller information till ett företag när en kreditupplysning levereras.... Läs mer