Betalningsanmärkningar vecka 51 2024

Marks Energi AB

556275-9018

Marks Energi AB (556275-9018) har vecka 51 2024 fått minst en betalningsanmärkning.
En kreditupplysning ger dig information om vad betalningsanmärkningen gäller.
Laddar betalningsanmärkningar...

Marks Energi AB

Organisationsnummer
556275-9018
Status
Aktivt
Bolagsform
Aktiebolag
Registrerad för F-skatt
Ja
Registrerad för moms
Ja
Bransch
35300 - Försörjning av värme och kyla
Antal anställda
22 anställda
Registreringsdatum
1986-04-16
Aktivt sedan
1986-04-16
Bolagets säte
Marks Kommun
Aktiekapital
41 000 000 SEK

Adresser

Postadress
511 80 kinna
Besöksadress
industrigatan 16
511 62 skene

Verksamhetsbeskrivning

"Bolaget har till föremål för sin verksamhet att inom Marks kommun producera och leverera energi, som i första hand är förnyelsebar, samt på uppdrag av Marks kommun utföra andra insatser på energiområdet. Bolaget har även till föremål för sin verksamhet att inom Marks kommun utveckla och integrera en säker och effektiv infrastruktur för elektronisk kommunikation samt att bedriva därmed förenlig verksamhet. Verksamheten innefattar att äga, anlägga, förvärva, förvalta, utveckla och avveckla anläggningar för ett stadsnät samt att möjliggöra för olika marknadsaktörer att få tillgång till ett öppet stadsnät. Bolagets syfte är att tillgodose anslutna fastigheters behov av värme för uppvärmning och av varmvatten på ett miljömässigt, tekniskt och ekonomiskt bra sätt. Bolagets verksamhet ska i den delen bedrivas enligt affärsmässiga principer och ha hållbar utveckling som utgångspunkt. Bolagets syfte är dessutom att verka för ett heltäckande och operatörsoberoende öppet stadsnät för elektronisk kommunikation, genom vilket en grundläggande och framtidssäkrad infrastruktur tillgodoses för hela Marks kommun att nyttjas av kommuninvånarna, näringslivet och kommunkoncernen i Marks kommun. Bolagets stadsnätsverksamhet ska bedrivas enligt självkostnadsprincipen, såvida inte lag eller rättpraxis anger annat, och ha hållbar utveckling som utgångspunkt."

Om företaget

Marks Energi AB är aktivt. Det grundades 1986 och är verksamt inom branschen Försörjning av värme och kyla . Företaget har sin postadress Kinna och har enligt Bolagsverket 22 anställda . Marks Energi AB har företagsformen Aktiebolag och är registrerat för F-skatt .

Företaget hade enligt senast inlämnade årsredovisning en omsättning på 120 518 000 kr och ett negativt resultat på - 15 000 kr.

All företagsdata i API

Få all denna företagsinformation i Syna API

Syna API är ett blixtsnabbt API där du kan hämta registrerade företagsuppgifter, betalningsanmärkningar, skatteuppgifter och mycket mer på alla Sveriges företag och personer.

Kreditrapporten använder Syna API. Bli kund idag och kom igång direkt!

Nyckeltal

Samtliga nyckeltal anges i tusental kr.

Oms.
- Res.
+ Res.

Om betalningsanmärkningen

Kreditrapporten.se redovisar alla svenska aktiebolags betalningsanmärkningar. Det kan vara allt från en ansökan om betalningsföreläggande till en konkurs. Ett företag listas på kreditrapporten.se för att de fått minst en anmärkning de senaste 3 åren.

Betalningsanmärkningar och händelser som gör att ett företag listas i Kreditrapporten.se

  • Ansökan om betalningsföreläggande
  • Betalningsföreläggande
  • Företagsrekonstruktion
  • Konkursansökan
  • Konkurs
  • Restfört skattekonto
  • Tredskodom
  • Ej betald tull/införselavgift
  • Utmätningsförsök (misslyckat)
  • Utmätningsförsök (ej tillgång)
  • Återtagningsförsök
  • Återtagning

Hur laddar jag ner min köpta kreditupplysning?

När du genomfört ett köp genom att betala i kassan är din kreditupplysning tillgänglig för nedladdning direkt. Det finns flera sätt att nå rap... Läs mer


Vad är en betalningsanmärkning?

En betalningsanmärkning innebär att skulden inte var betald vid tidpunkten då den registrerades. Skulden kan därefter blivit betald. Det... Läs mer


Vad är en kreditupplysning?

Med kreditupplysning menas uppgifter, omdömen eller råd som lämnas till ledning för bedömning av någon annans kreditvärdighet eller vederhäfti... Läs mer


Får bolaget i fråga reda på att jag har utfört en kreditupplysning på dem?

Nej, Kreditrapporten skickar aldrig någon kopia eller information till ett företag när en kreditupplysning levereras.... Läs mer